VOLTMETR

Vágner Vlastimil

    Přípravek je určený k měření napětí baterií nebo jiných zdrojů. Přípravek se připojuje na sériový port počítače nebo pomocí redukce USB/COM,tato musí podporovat všechny I/O linky sériového portu. Přípravek má sloužit k vlastní inspiraci v žádném případě si neklade za cíl konkurovat továrním přístrojům určeným ke stejným měřením.

Popis přípravku

    Přípravek je vlastně převodník A/D jde v mém případě o oblíbený a osvědčený integrovaný obvod TLC549 což je osmibitový A/D převodník modul se připojuje na sériový port nebo pomocí redukce USB/COM k počítači osobně ho používám spíše takto s redukcí USB/COM.Napájení tohoto modulu je v terénu možné z devítivoltové baterie nebo ze síťového zdroje jehož napětí nesmí být nižší jak 8VDC,modul má stabilizátor napětí na hodnotu 5V které je současně jak napájecí tak je použito jako referenční napětí pro A/D převodník tím je dána jeho rozlišovací schopnost 5/255= 0.0196V zaokrouhleno je pak 0.02V.Modul umožňuje měřit na dvou rozsazích první rozsah je od 0V do maximálně 5VDC a druhý rozsah umožňuje měřit napětí také od 0V do 50VDC volba rozsahů se provádí přepínačem PŘ.1.Na modulu jsou dvě zdířky modrá a červená, do modré zdířky se připojuje záporný pól od měřeného zdroje (baterie a podobně), do červené zdířky se připojuje kladný pól od měřeného zdroje (baterie a podobně). Kladné napětí připojené do červené zdířky je připojeno na střední vývod přepínače PŘ.1A tímto přepínačem volíme rozsah 0 – 5V nebo 0 – 50V a dále je pak z tohoto přepínače dle volby rozsahu připojeno na vstup IO2. Za zmínku tohoto triviálního zapojení převodníku stojí bočník složený z rezistorů označených ve schématu R4 a R5,na těchto přesných hodnotách záleží při měření napětí na rozsahu 50VDC naměřená hodnota A/D převodníku, proto jsou ve schématu naznačeny trimry TP1 a TP2 kterými nahradíme, pokud chceme rezistory R4 a R5 a na trimrech nastavíme hodnoty, jenž mají R4 a R5 tím je nastavení bočníku pro měření na rozsahu 50VDC hotovo. Schéma zapojení převodníku je na obrázku č. 01.

 

Popis programu

    Ovládací program pro tento modul je psán ve VB6 jeho název je TLC549.EXE po spuštění programu je automaticky navolen volný port com1 nebo com2. Nyní zaškrtnutím políčka 0 – 5Vnebo 0 – 50V zvolíme rozsah měření, pokud během měření chceme změnit rozsah odznačíme zvolený rozsah pomocí myši a zvolíme jiný rozsah zaškrtnutím políčka s patřičným rozsahem. Program ukončíme kliknutím na křížek X na horní liště.   

seznam součástek:

Rezistory R1…M2, R2,R3…10K , R4…27K , R5…3K ,

 Trimry: TP1…50K , TP2…10K , víceotáčkové,

KONDENZÁTORY: C1,C2 , KERAMIKA 100NF ,

POLOVODIČE:

Diody: D1, D2…ZENERKY NAPĚTÍ 4V7

Integrované obvody:

IO1…..7805 , IO2….TLC549  + patice k IO

Zdířky: červená …..1 , modrá….1 ,

Přepínač. PŘ.1 - 1KS - 2 páry přepínacích kontaktů

 

                  

 

    Vágner Vlastimil    

    vagnervlastimil@seznam.cz

 

 

 

 

 

 

 

 

          

           

Hotový modul

        

Pohled na přepínače

 

Vágner Vlastimil

vagnervlastimil@seznam.cz