RYBÁŘSKÁ LAMPIČKA S PICAXE

Vágner Vlastimil

     Před několika roky jsem sháněl rybářskou lampičku s regulací světla pro noční rybaření. Nakonec padla volba na předělání kempingové lampičky z důvodu většího odběru proudu, která je běžně dostupná u Vietnamských obchodníků. Lampička má za sebou několik roků používání a plně vyhovuje mým potřebám, v žádném případě nemůže konkurovat továrním výrobkům jak provedením tak ani cenově.

POPIS LAMPIČKY

     Lampička je napájena třemi tužkovými bateriemi 1.5V AA regulace svitu patnácti led diod které jsou zapojeny po pěti led v sérii a tyto pak zapojeny paralelně je provedena potenciometrem 1K/N. Odběr lampičky je při plném svitu a nových bateriích 0.5A a při rybaření s nastavením světla dle potřeby se odběr proudu pohybuje od 0.2 do 0.3A.

POPIS ÚPRAVY

     Úprava lampičky spočívá v provedení regulace PWM s mikrokontrolérem PICAXE 08M2, intenzita světla led diod je regulována potenciometrem. Mikrokontrolér snímá napětí z běžce potenciometru a načtené hodnoty jsou pak příkazem PWMOUT převedeny na signál PWM. Odběr proudu po této úpravě je při plném svitu led diod 0.25A a při nastavení stejné intenzity světla led diod jako před úpravou se pohybuje v rozsahu 0.04A – 0.08A, na obrázku č. 01 je schéma zapojení pro naprogramování mikrokontroléru a na obrázku č. 02 je schéma zapojení pro regulaci PWM. Pro jednoduchost zapojení jsou součástky osazeny na univerzální vrtané destičce kde jsou dvě propojky pomocí vodičů, z původního potenciometru je využit pouze vypínač. V lampičce je nově osazen potenciometr 10K/N pro snímání napětí z běžce potenciometru na vstupu PIN C.4, výstup PWM je na PINU C.2 který je na tomto typu PICAXE určený pro výstup PWM. K PINU C.2  je připojen rezistor 240R který je zapojený na řídící vstup „G“ tranzistoru. Vývod označený „S“ je připojený na záporné napájecí napětí a vývod označený „D“ je již připojený na katody stávajících led diod a anody led diod jsou připojeny na kladné napájecí napětí. Univerzální destička se součástkami je umístěna na držáku tužkových led diod tak že je přiletována na výstupy držáků tužkových baterií. PIN C.5 „programovací“ je trvale připojený rezistorem 22K na záporné napájecí napětí, v současné době používám dobíjecí články NI-MH o kapacitě 2400mA, použitý tranzistor je typu MOSFET IRFD 120.

                 

  

                    

                                       Zakoupená kempingová lampička

                     Původní zapojení regulace potenciometrem

                                  Odběr proudu s původní regulací

                          Osazení destičky na držáku baterií

                            Test programu s novou regulací

                                    Sestavená lampička s upravenou regulací

                             Led diody a osazený potenciometr 10K/N

                    Osazení nového potenciometru do lampičky

  Odběr lampičky při nastavení potenciometru na MAX PWM regulátoru s PICAXE

                  Sestavená upravená původní kempingová lampička

Vágner Vlastimil       vagnervlastimil@seznam.cz