ZDROJ S LM2596S-ADJ

Vágner Vlastimil

    Potřeboval jsem si vyrobit jednoduchý přenosný regulátor výstupního napětí do 24V a proudu do 2A, regulátor který používám se na přenos moc nehodí. První volba padla na vlastní výrobu od návrhu zapojení, DPS až po konečnou stavbu, po prohlídce obchodů prodávajících elektronické součástky a stavebnice na internetu nakonec padla volba na hotový modul včetně zobrazovací jednotky tvořené led displejem s přijatelnou cenou do 220Kč.

 

STRUČNÝ POPIS MODULU

    Jde o hotový modul kde je základem integrovaný obvod LM2596S-ADJ součástí je i zobrazovací led displej který umožňuje měřit jak vstupní tak výstupní napětí. Volba měřeného napětí se volí přepínačem vstupní napětí je signalizováno červenou led diodou a výstupní regulované napětí je signalizováno zelenou led diodou. Spínací frekvence je 150KHz moduly regulátoru se dají koupit ve dvou variantách jedna má výstupní regulované napětí od 4V do 40V a druhá od 1.25V do 37V, voltmetr má udávaný rozsah 0-45V +/- 0.1V. Výstupní napětí se nastavuje víceotáčkovým potenciometrem jediná nevýhoda modulu je že zobrazovací jednotka je mírně utopena oproti svorkovnicím což ale v praxi nevadí.

 

NAPÁJECÍ ZDROJ PRO POPISOVANÝ MODUL

    Jde opět o zakoupený hotový napájecí zdroj který se používá pro napájení průmyslových PLC který má výstupní napětí 24V (dá se nastavit vyšší) a proud 2.5A, tento byl také zakoupený na internetu. Zdroj má vlastní pojistku tak že není nutné  osazovat další, zapnutí zdroje je signalizováno také zelenou led diodou umístěnou na DPS zdroje. Pro napájení modulu je možné použít i jiný zdroj který má výstupní napětí a toto napětí po usměrnění nepřesáhne maximální hodnotu vstupního napětí použitého modulu. Tato možnost je čistě individuální věc dle potřeb uživatele. 

 

ÚPRAVA MODULU A ZDROJE

    Na modulu je nutná výměna víceotáčkového trimru kterým se nastavuje výstupní napětí za naletování vodičů pro potenciometr, dalším krokem bylo přepnutí měření napětí na výstupní hodnotu pomocí přepínače na DPS modulu. U zdroje bylo trimrem nastaveno výstupní napětí na vyšší hodnotu, tak aby výstupní napětí modulu bylo naprázdno 24.3V +/- 0.1V. Hotový regulátor  je umístěn v plastové krabičce viz fotografie. Hotový modul nejvíce používám pro napájení modulů pro sběrnici I2C a přípravků využívajících PC kde funguje bez problémů, dále je používán s moduly pro nabíjení různých článků.

 

 P7090071

Zakoupený modul

 

P7090073

Měření vstupního napětí signalizace červená led dioda

 

P7090075

Měření výstupního napětí signalizace zelená led dioda

 

P7090076

Nastavené nejmenší výstupní napětí signalizace zelená led dioda

 

P7090078

Nastavené největší výstupní napětí signalizace zelenou led diodou

 

P9150076

Pohled na vnitřek plastové krabičky s modulem a zdrojem připojený potenciometr

místo trimru.

 

P9150083

Hotový regulátor nastavené maximální výstupní napětí dáno použitým zdrojem

 

PIC_13-09-15_15-21-14

Popis u svorek výstupního napětí

 

PIC_13-09-15_15-21-51

Popis u potenciometru nastavujícího výstupní napětí regulátoru.

 

Vágner Vlastimil

vagnervlastimil@seznam.cz